Most egy olyan világbajnokság kezdődik, aminek múltja nincs, de remélhetőleg jövője sem lesz. Rémhírek, alkoholtilalom, korrupció, homoszexualitás – foci helyett egyelőre ezek a hírek uralták a katari világtornát.
Idén először
Ez a világbajnokság lesz az első, ahol a koronavírus alatt megszokott öt cserelehetőséggel élhetnek az edzők, de első lesz abban is, hogy a szövetségek már majd’ három csapatnyi, 26 játékost vihettek magukkal, tudnak tehát kiből válogatni. Női játékvezetők és partjelzők is lesznek a tornán, összesen hatan és bár a videóbírót 2018-ban láthattuk már, de nem az idei formájában. Mostantól egy félautomata rendszer követi a játékot, ami három dimenziós képekkel segíti a VAR szobában dolgozók munkáját. Sőt, 13 helyett 25 szakember figyeli majd az eseményeket, ami garanciája lehet annak, hogy ha Frank Lampard nem 2010-ben, hanem most lőne (nem)gólt a németeknek, akkor az Katarban érvényes lenne.
A téli rendezés előnye(!) és hátrányai
Egyértelmű volt már amikor 12 éve Katarnak ítélték a tornát, hogy a meccseket nem lehet nyáron megtartani, hiszen 50 fokban képtelenség focizni. A novemberi kezdés legnagyobb előnye, hogy a játékosok szezon közben vannak talán a legjobb formájukban, amit most százmillióknak mutathatnak meg. Bármennyire is igyekeztem, ennél több pozitívumot nem találtam. A mínuszos oldalon több dolgot lehet sajnos említeni. A legszembetűnőbb a hiányzók listája, aminek hosszúságáról nem a rendezők tehetnek… Vagy mégis? Hiszen idény közben a jó formán túl, a sérülések is könnyebben jönnek a leterheltség miatt, azzal a különbséggel, hogy a nyári tornákon több idő van a gyógyulásra.
Mané, Benzema, Nkunku, Kimpembe, Gaya és Correa csak azon nagyobb nevek, akik a helyszínen sérültek meg és haza kellett menniük, de Pogba, Kanté, Reece James, Chilwell, Maignan, Werner, Jota, Reus, Smith Rowe, Wirtz és sokan mások már ki sem utazhattak Katarban. Hogy a felsoroltak közül hányan épülhettek volna fel, ha a megszokott, nyári lebonyolítás szerint rendezik a vb-t, nem tudni. Egy biztos: az utóbb említett játékosok nagy árat fizettek a győztes katari pályázatért. A szokások rabjain kívül is sokakat érintett érzékenyen, hogy át kellett variálni a nemzeti bajnokságokat és a kupasorozatokat is, további kellemetlenségeket okozva ezzel sok szövetségnek és persze a drukkereknek is.
A díszlet
Gyönyörű környezetben zajlik majd a vb, de ennek a hírek szerint nagy árat fizettek a rendezők! Az elmúlt 12 évben ugyanis legalább 6500 építőmunkás halt meg a szállodák, utak, tömegközlekedési eszközök és stadionok építésén. Ezek jelentős részét a házigazda ország betegségekre fogja, felelősséget nem vállal. A Budweiserrel kötött több tízmillió dolláros szerződése ellenére az utolsó pillanatban most mégis úgy néz ki, nem lehet majd alkoholt kapni sem a stadionokban, sem azok környékén. Sajnos nem a fociról szólt az sem, hogy a világbajnokság nagykövete, Khalid Salman nemrégiben “agybaj”-nak nevezte a homoszexualitást. Az LMBTQ+ közösséggel szemben tanúsított kijelentések a nyugati világban hatalmas felháborodást váltottak ki, egyre több nemzeti válogatott jelenti be, hogy szivárványos csapatkapitány karszalaggal állnak majd fel minden meccsen.
Az angol, az amerikai, a német, a dán és a walesi csapat is bírságra számíthat, hiszen, ha minden igaz, ezek a gárdák biztos kiállnak majd az LMBTQ+ közösség mellett Katarban is. Ezek után szinte minden ország játékosaitól megkérdezték újságírók, terveznek e hasonlót. Hugo Lloris, a címvédő francia válogatott csapatkapitánya is megkapta a kérdést, amire a kiváló kapus elmondta, 12 éve, amikor a FIFA ideítélte a rendezés jogát, tisztában volt az ország és a nyugati kultúra közti különbségekkel, így a célegyenesre ráfordulva már ne a játékosoktól várják el, hogy kiálljanak ezekért az ügyekért, hiszen az ő dolguk elsősorban a foci. Hozzátette, Franciaországban rengeteg külföldit fogadnak be, akiktől elvárják, hogy az ő törvényeik szerint éljenek, az ő szabályaik szerint játszanak. Lloris ezt teszi majd, az angolok csapatkapitánya Harry Kane azonban nem. A Tottenham két sztárja hasonlóan a focielithez, ebben a kérdésben megosztott.
Egy biztos. Az idei világbajnokság után a labdarúgás már nem lesz olyan, mint azelőtt.